Jak se vyvíjí porodnost v České republice?

Mnozí odborníci varují předtím, že nově narozených miminek je u nás málo. Počet novorozenců nestíhá pokrýt počet zemřelých a obyvatel naší republiky tak ubývá. Je to opravdu tak? Jak na tom byla naše země s porodností letos a v letech minulých?

 

Příznivé signály

Loňský rok, tedy rok 2014 se jeví naopak jako příznivý. Zmiňovaný rozdíl mezi narozenými a zemřelými tvořil celkem 4,2 osob, a to ve prospěch novorozenců. Narodila se celkem 109, 9 dětí. V porovnání s rokem je to o 3,1 tisíce více než v roce 2013. Kromě toho jde navíc o vůbec nejvyšší porodnost za poslední čtyři roky (máme na mysli léta 2011-2014). Vypadá to tedy jako příznivý signál, ale rozhodně není dobré předčasně jásat.

 

Když Husákovy děti mají děti

Je všeobecně známo, že naše populace stárne. Počet obyvatel vyššího věku, tedy seniorů přibývá na úkor mladých a novorozenců. Jde bohužel o dlouhodobý trend. Ponořme se zpátky do minulosti. Nejvyšší porodnost byla u nás ve 2. polovině 70. let 20. století. Tehdy se zlepšily podmínky pro mladé rodiny, a to se pozitivně podepsalo i na vyšší porodnosti. Počty narozených dětí tehdy každoročně atakovaly hranici 200 tisíc. Takzvané Husákovy děti narozené právě na konci 70. let nyní přiváděly na svět svoje potomky. Proto stojí z mírným zvýšením porodnosti. Ovšem stále není proč jásat.

 

Za snižování počtu narozených může i kariéra

Dlouhodobě k žádnému jednoznačně pozitivnímu nárůstu porodnosti nedochází. Loňský rok byl spíše výjimkou. Jinak je stagnace porodnosti a vyrovnané počty narozených a zemřelých tím lepším případem. Existují totiž i roky, kdy naopak zemřelí převýšili narozené. Nyní připadá na jednu ženu cca 1,53 dítěte. Proč u nás dochází ke snižování porodnosti? Stojí za tím například u žen touha cestovat, studovat, když jsou k tomu možnosti a pak samozřejmě i snaha budovat si kariéru a nechávat děti na později. Ve chvíli, kdy se pro děti rozhodnou pak už může být pozdě. V neposlední řadě ale hraje roli i ekonomická situace.