Jak se naučit relaxovat?
Naše dny jsou plné shonu, práce, různorodých zážitků. Doma nás po celém pracovním dnu čeká většinou ještě další kolečko, děti, partneři, domácnost. Když si pak můžeme konečně v klidu sednout, pokračujeme v „krmení“ své mysli.
Pustíme si televizi, otevřeme počítač, v lepším případě knížku. Tělo je sice už v klidu, ale mozek se nezastavil. Dostává další porci informací. Jsme-li unaveni, přijímá náš mozek pasivně vše, co mu naservírujeme. V okamžiku, kdy chceme „vypnout“, zjistíme, že to není tak jednoduché. Myšlenky se nedají zastavit na povel a žijí si svým vlastním životem. Víme, že ke kvalitnímu odpočinku i spánku potřebujeme klid, ale jak jej docílit ve svém vlastní hlavě?
Začněme okamžikem, který známe skoro všichni. Ulehneme do peřin a unaveni na smrt předpokládáme, že do pěti minut musíme usnout. Ovšem právě tak asi za těch pět minut jsme najednou bdělí a i kdybychom napočítali milióny oveček, usnout se nám nedaří. Můžeme však zkusit začít „počítat“ něco „hmatatelnějšího“. Všimněme si svého dechu. Každopádně je lepší lehnout si na záda a začít výdechem. Nádech přijde automaticky, ale za chvíli začneme vnímat, jak nedokonale vydechujeme. Kolik vzduchu v nás ještě zůstává a způsobuje napětí téměř v celém těle. Ano, myšlenky nám budou utíkat, ale po chvíli se nám přece podaří natolik se soustředit, že pocítíme nepřetržitý rytmus dechu. Výdechy budou vydatnější a nádechy hlubší.
Zároveň přestaneme vnímat výraznou hranici, kdy se výdech přechází v nádech a naopak. A teď už možná spíme J. Tělo se začne uvolňovat a mysl vyprazdňovat. Zopakujeme-li cvičení každý večer, stane se tato činnost pro nás automatickou. Uvolníme se daleko rychleji i v období zvýšeného stresu a odpočineme si mnohem kvalitněji.