Kostel sv. Jakuba v Brně znovu otevřen

Téměř deset měsíců byl pro veřejnost uzavřen kostel sv.Jakuba v Brně. Od ledna tohoto roku zde totiž probíhaly práce, které byly nutné k zajištění statiky této krásné gotické stavby.

Trojlodní chrám vyrostl na místě původního románského kostela vysvěceného v roce 1220. Se stavbou Jakuba, jak jej známe dnes, se začalo na konci 14. století. Během staletí prošel řadou úprav a stavebních změn, ale dodnes se pyšní věží vysokou 94 metry, ze které je možno přehlédnout téměř celé Brno a významnou část Moravy. Po současné rekonstrukci kostela se počítá se zpřístupněním věže a historických krovů veřejnosti. Vzniknout má také výstava, která návštěvníky seznámí s historií chrámu.

Interiér se dočkal rekonstrukce elektroinstalace a probíhají restaurátorské práce. Byl restaurován hlavní oltář a většina obrazů a také sochy, zdobící chrámový prostor.

Připomeňme, že v kostele sv. Jakuba se mimo jiné nachází hrobka Raduita de Souches, slavného obránce Brna za třicetileté války. Za pozornost stojí překrásná renesanční skříň varhan na kůru. V roce 2001 byly při archeologickém průzkumu objeveny unikátní prostory kostnice, která je druhou největší objevenou kostnicí v Evropě. Je přístupná veřejnosti od roku 2012.

Chrám sv.Jakuba Většího v Brně se znova otevřel pro návštěvníky 10. října 2015. Prozatím sice omezeně, protože práce mají probíhat až do dubna příštího roku, přesto však můžete obdivovat obnovenou krásu tohoto chrámového prostoru od pondělí do soboty dopoledne od 7:15 do 9:00 hodin a vpodvečer od 18 do 21 hodin a v neděli dopoledne od 7:15 do 12:30 a večer od 18 do 20:30.

Napsat komentář