Jak vybrat nejlepší frézku na dřevo?

Pro truhláře je k dispozici celá řada elektrických frézek. Pokud s tímto nástrojem teprve začínáte, může být pro vás obtížné rozhodnout se, po jakém modelu sáhnout, aby se vám s ním dobře pracovalo. Co je to frézka? Jaké druhy existují?

V první řadě je nezbytné podotknout, že frézky na dřevo slouží k vydlabání a vyřezání přesného tvaru do dřeva. Před lety bylo možné koupit pouze ruční variantu se speciálně tvarovaným nastavitelným řezným břitem. Sice jsou stále k zakoupení a někteří truhláři je používají, nicméně v současnosti se používá u frézek elektrický nebo pneumatický motor, který otáčí tvarovanou frézovací hlavou vysokou rychlostí.

Typy elektrických fréz

Existují dva hlavní typy, a to frézky s pevnou základnou a ponorné frézky. Navzdory názvu jsou frézky s pevnou základnou nastavitelné, ovšem po nastavení hloubky zůstává hloubka řezu konstantní. Ponorné frézy mají zase pružinovou základnu, jež umožňuje zvedat nebo spouštět rotující frézu během práce.

Frézu s pevnou základnou použijete při práci na hraně kusu dřeva nebo při zahájení řezu na hraně kusu dřeva, například při řezání lišt architrávy či soklové lišty. Ponorné frézy vám zase umožní začínat a končit řez uprostřed kusu dřeva mimo hranu.

Kde koupit nástroje pro truhláře?

Jestliže hledáte internetový obchod, který má v nabídce horní frézky na dřevo, ale i elektrické pily, vrtačky, šroubováky, utahováky či hoblíky, podívejte se do pestrého produktového portfolia prodejce Simek.eu. Působí na tuzemském trhu téměř třicet let, přičemž od samotného počátku se zaměřuje na vybavení pro dřevozpracující průmysl.

Zakoupíte dřevoobráběcí i kovoobráběcí stroje, nábytkové kování, nástroje, měřidla, laky, lepidla i tmely. Stejně tak si můžete pořídit vzduchotechniku, vybavení pro lakovny či stroje pro zpracování palivového dřeva.