Kuličkové magnetky NeoCube – jak funguje magnetická stavebnice?

Magnetická stavebnice NeoCube, to je 216 magnetických kuliček o průměru 5 milimetrů z materiálu NdFeB, z neodymových magnetů. Jak magnetickou stavebnici skládat? Jednoduše. Nic dalšího k tomu nepotřebujete, jen hbité prsty a trochu představivosti. Podívejte se, co se dá z magnetické stavebnice NeoCube složit a proč to vyzkoušet.

Silné neodymové magnety možná už znáte. Jsou to nejsilnější permanentní běžně dostupné magnety současnosti. Udrží mnohonásobek své hmotnosti, některé i 1000násobek. Ke vzniku magnetické síly nepotřebují elektřinu.

Magnety mají ochrannou vrstvu

Takzvané „neodymy“ jsou vyrobené ze slitiny neodymu, železa, boru a příměsi dalších látek. Aby byly odolnější a hezčí, opatřují je výrobci ochrannou vrstvou, například poniklováním.

Neodymové magnety existují v mnoha podobách, tvarech, velikostech, třeba jako magnetické koule a kuličky. Z těch je složená i magnetická stavebnice, hlavolam NeoCube.

Magnetická stavebnice i barevná nebo pozlacená

Povrchová úprava poniklováním magnetické stavebnice NeoCube originál dodává magnetům stříbřitý vzhled. Magnetická stavebnice NeoCube je ale k dispozici také v různých barvách, jako černá, postříbřená, ale i v luxusní variantě obsahující pozlacené magnetické kuličky.

Kostka z 216 magnetických kuliček

Když si magnetickou stavebnici pořídíte, přijde vám složená do pěkné kostky. Je to vlastně sestava 6 × 6 × 6 malých 5milimetrových kuliček. Pokud vezmete kostku do ruky, začnete si s ní hrát a mačkat ji v rukou, zřejmě se z ní stane nevzhledná hrouda.

Poskládejte z magnetických kuliček pravidelný tvar

Teď začíná ta správná zábava. Cílem je z této motanice poskládat nějaký pěkný tvar. Doporučujeme začít něčím jednodušším a dvourozměrným. To znamená, že budete kuličky skládat jen vedle sebe, třeba do tvaru čtverce, obdélníku, trojúhelníku.

Začněte řetízkem a páskem

Nejjednodušší je nejprve jednotlivé kuličky spojovat za sebou do řetízku. Potom zkuste dva řetízky položit vedle sebe, aby se spojily. Přidejte vedle nich další řetízky, až vznikne pásek. Pokud vám u sebe nechtějí magnetické kuličky dobře držet, zkuste je trochu pootočit. Tím k sobě lépe nasměrujete opačné magnetické póly kuliček, které se vzájemně přitahují.

Tip: Magnetické stavebnice NeoCube, UniCube i další magnety seženete na webu Unimagnet.cz

Naporcujte magnety jako chleba

Pásek kuličky si můžete porcovat podobně, jako když krájíte chleba. Jde to dobře třeba plastovou věrnostní kartou ze supermarketu. Platební ani kreditní karty však na tvorbu s magnetickými kuličkami raději nepoužívejte.

Co z NeoCube složit? Zkuste 2D i 3D tvary

Povedlo se vám složit řetízek a následně pásek, plochý obdélník nebo čtverec? Vytvořte si jich víc a postupně vrstvěte na sebe do výšky. Tím vytvoříte základní trojrozměrné tvary, jako je kvádr, krychle, ve které byla magnetická stavebnice NeoCube po zakoupení.

Jak z magnetických kuliček složit kouli, diamant, robota, motorku, kaktus? Podívejte se na magnetický blog Magnetik.cz a vyzkoušejte další návody.

Přejeme zábavné skládání!