Kupujte svým dětem jenom bezpečné hračky
Pokud máte doma malé potomky, určitě pro ně vybíráte hračky. Koupi každé hračky zvažujte nejenom s ohledem na její cenu, ale také bezpečnost a zdraví vašeho dítěte. Jak v obchodě poznáte, že jde o bezpečnou hračku, která vašemu potomkovi nijak neublíží? Poradíme vám.
Vyžadujte certifikát CE
Především každá hračka musí mít označení CE. To určuje zákon. Pomocí těchto dvou písmen její výrobce vyjadřuje, že je hračka ve shodě s našimi technickými předpisy a normami. Takové hračky by neměly obsahovat škodlivé látky a být jinak nebezpečné. Každá hračka také musí mít údaje o dovozci nebo výrobci, svůj název, věkovou kategorii, pro kterou je určena. Zároveň by zde také mělo být i vysvětlení, proč není určena pro velmi malé děti. Tímto doporučením byste se také měly řídit. Informace musí být v českém jazyce, a pokud to charakter hračky vyžaduje, neměl by chybět ani návod k použití.
U dětí do 3 let věku buďte s výběrem opatrné
Ovšem ani výše zmiňované náležitosti vám nezaručí, že je hračka nezávadná. Největší opatrnost je potřeba mít u hraček pro děti do 3 let. V obchodě máte právo výrobek rozbalit. Zkusit, zda má barevnou stálost, zda nevykazuje zápach nějaké chemikálie. Nemá-li ostré hrany, neuvolňují-li se menší části. V kvalitní hračkářské prodejně vám prodavačka vše předvede a vysvětlí.
Co hračky nesmí mít?
Dětské hračky například nesmí obsahovat více než 0,1 % esterů kyseliny ftalové, které mají negativní vliv na zdraví. Hračky ve tvaru misky, poloviny vejce atd. schopné zakrýt nos i ústa musí mít prvky (například dírky., které zajistí, že nedojde k udušení. Také nesmí hračka vystřelovat tvrdé střely (pistolky apod.), existují dokonce maximální povolené hodnoty energie střely. Hračka nemůže obsahovat malé odnímatelné části, které by potomek mohl spolknout nebo vdechnout. Na předmětu nesmí být ostří hrozící poraněním. Také třeba zajistit mezery mezi jednotlivými částmi, aby nedošlo k přiskřípnutí prstů.