Zlepšete si před zimou imunitu

Blížící se zima znamená zvýšený nápor na lidský organismus. Přichází sychravé počasí a s ním chřipkové epidemie nebo minimálně zvýšená rizika nachlazení. Jak jim předcházet? Posilováním imunity. Vyplatí se vám to. Až budou kolem vás všichni kýchat a smrkat, vy se jim budete moci zasmát.

TIP: užívejte vitamíny a minerály, buďte fit

Dopřejte si citrusy

Alfou a omegou správně fungujícího imunitního systému je vitamín C, který je prevencí proti infekcím. Máte-li ho dostatek, vaše tělo bude proti virům a bakteriím bojovat mnohem snáze. Ideální je dodávat vitamín v přírodní podobě. Naordinujte si proto dopolední svačiny z citrusů (pomeranče, pomelo, citrón).

 

Bojujte čajem

Skvělý je také čaj s citrónem, do kterého také můžete přidat skořici (působí antibakteriálně) nebo zázvor (skvělý bojovník proti rýmě, kašli a nachlazení) a med, který také má léčebné antibakteriální účinky. Pijte ho třeba hned k snídani.

 

Choďte na procházky

Nezapomínejte na pohyb ani v době, kdy se vám nechce ven od kamen. Vyrážejte na krátké procházky pokaždé, když to počasí alespoň trochu dovolí. Když si občas vyrazíte chvilku zaběhat, tím lépe. Výborné je, když i teď budete pokračovat v nějaké vnitřní pohybové aktivitě, třeba chodit na aerobik nebo zumbu.

 

Sprchujte se chladnou vodou

Pohyb podpořte i otužováním. Zkuste saunu nebo se sprchujte studenější vodou. Ovšem myslete na to, abyste nebyli podchlazení a nepřehánějte to. Stačí dvouminutová sprcha, při delší riskujete podchlazení.

 

Zeleninové polévky zahřejí

Změňte jídelníček na zimní. Doba letních salátů už skončila, teď je třeba své tělo zahřát a nadopovat vitamíny. Vynikající jsou horké zeleninové polévky. Zkuste zelňačku nebo brokolicovou, to jsou bomby plné vitamínu C. Také česnečka potěší váš žaludek, protože česnek je přírodní antibiotikum. Pomohou i husté zeleninové vývary.

 

Spěte a schovejte nohy do tepla

Dobře spěte, nejlépe 7-8 hodin. Odpočinete si a budete silnější. Nedostatek spánku má negativní vliv na imunitu. Oslabený člověk snáze podlehne infekci. Dávejte si také pozor na nohy. Noste teplé ponožky a dejte si občas horkou koupel nohou s minerálními solemi nebo bylinkami.