Na kvalitu výroby ve strojírenství se používají důmyslné kontrolní kalibry

Při výrobě řady produktů a komponent ve strojírenském průmyslu a mnoha dalších odvětvích je zapotřebí dbát na maximální přesnost. Ke kontrole v tomto směru výrazně přispívají kalibry.

Co jsou kalibry?

Kontrolní kalibry, ať už jde o závitové, tedy například M42×1,5, případně válečkové, mají za cíl eliminovat chyby ve výrobním procesu. Jsou prakticky nepostradatelné, neboť dokážou zjistit odchylky a nepřesnosti u produktů v řádech tisícin milimetrů, které jsou samozřejmě pouhým okem naprosto neviditelné. Typickým příkladem je kontrola závitů, jež se používají pro spojení plynových a vodovodních potrubí. Každá mikroskopická odchylka v jejich případě může vyvolat havárii a obrovské finanční ztráty.

Závitové kalibry odhalují odchylky u vnitřních a vnějších závitů. Alternativou jsou pak válečkové závity, s nimiž se kontroluje přesnost vnitřních průměrů.

Kalibry zefektivňují produkci a snižují náklady

Kontrolní kalibry se ve firmách a továrnách používají také z toho důvodu, že snižují výrobní náklady. Nedochází díky nim k tak intenzivní výrobě zmetků, což znamená menší spotřebu surovin a materiálů.

Tuzemský prodejce kalibrů všech druhů

Kalibry jsou specifickými měřidly, tudíž se dají pořídit jen u malého množství firem. K dostání jsou například přes společnost, jež provozuje web kalibry.cz. Na stránkách jsou popsané jednotlivé druhy kalibrů a jejich velikosti, včetně zmíněného kalibru m42×1,5, jenž patří k vůbec nejrozšířenějším. Firma produkuje kontrolní kalibry pro všechny typy závitů, tedy jak trny pro vnitřní závity, tak kroužky pro vnější závity. Veškeré zboží má skladem, tudíž může garantovat jeho rychlou expedici a dodání. V nabídce společnosti nechybí kompletní sortiment kalibrů, nevyjímaje NPTF, UNJ, UNJEF, UN, UNS, BSW, RC, RP a další.