Sbalte si úvazky, trekingové hole a vyrazte na hory nejen za turistikou

Každý si představuje ideální dovolenou jinak. Někdo se spokojí s týdenním ležením na pláži, další potřebuje být aktivní. Pokud patříte do druhé skupiny, pravděpodobně vyrazíte na dovolenou spíš na hory – a nemusí to být pouze za turistikou.

Horská turistika je sport překrásný a jeho možnosti jsou prakticky nevyčerpatelné, protože obejít všechna nádherná místa v horách Evropy za život určitě nestihnete. Možná byste ale sem tam ty túry rádi proložili něčím jiným. Čím?

Propadněte trialovému běhu

Pokud se trápíte i při pěti kilometrech na rovince, trailový běh zřejmě nebude nic pro vás. Jestli vám ale běhání nevadí, určitě si zkuste obout tenisky také v horách. Běhání v kopcích je sice něco úplně jiného, ale určitě vás dostane. A nezapomeňte si s sebou vzít běžecké hole, odlehčíte nohám. Pozor, běžecké a trekingové hole nejsou to samé, vybírejte pečlivě.

Začněte s horolezectvím

Ne všechny hory jsou dostupné chodcům. Na některé prostě nevedou jiné trasy než horolezecké. Chcete-li tedy rozšířit své možnosti, je na čase zjistit, co je HMS karabina, naučit se slaňovat i natahovat si lano. Horolezectví vám přinese spoustu nových znalostí, možná pak díky němu dokážete lépe odhadovat počasí i terén.

Vydejte se na ferraty

Na horolezectví se úplně necítíte? Pak by pro vás mohly být dobrým kompromisem ferraty. Jde o něco mezi turistikou a horolezectvím, používáte úvazky, karabiny a ferratový set, jste jištění. Budete-li si však vybírat snadné trasy, ferraty budou spíše turistikou, jen v náročnějším terénu. Trasy s označením C a vyšším (D, E) už se podobají více horolezectví, vyžadují techniku a sílu v rukou.

Možností je samozřejmě ještě daleko více. Můžete propadnout také MTB, tedy horské cyklistice, nebo třeba jízdě na fatbike. Každopádně doporučujeme sbalit si s sebou i spacáky, karimatky a stan. Není totiž nic hezčího než se ráno probudit pěkně v horách.